Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 20. 01. 2022

Příjem TV ze satelitu - porovnání dvou variant nákupu sat.zařízení

Chcete přijímat televizní programy ze satelitu, například české a slovenské programy? Rozhodujete se zda zakoupit někde v prodejně satelitní komplet nebo vše objednat u odborného servisu který Vám zařízení dodá včetně montáže? Zde je pár rad a postřehů z praxe:

Investice do příjmu programů ze satelitu není ani při dnešních cenách elektroniky zanedbatelná, je tedy na zvážení zda se vyplatí ušetřit v několikatisícové investici pár stokorun nákupem levného satelitního kompletu v supermarketu a nebo objednat celé zařízení u odborné firmy včetně montáže. Podívejme se na obě varianty řešení.

Nákup satelitního kompletu v prodejně:

 • Pro nákup satelitního kompletu hovoří většinou zdánlivě nízká pořizovací cena. Bohužel u extra levných kompletů je nízké ceny dosaženo tím, že komplet je sestaven z nejlevnějších komponentů jejichž kvalita a spolehlivost však může být problematická. Tímto v žádném případě nákup satelitního kompletu nezavrhuji, ovšem vyvarovat se nákupu kompletu s HD přijímačem v cenách cca 4000Kč a nižších je zcela na místě protože takový "výhodný" nákup nám téměř s jistotou může přinést mnoho zklamání, starostí a zbytečných výdajů. курсы ешко
 • Před zakoupením zvažme naše požadavky na zařízení, zejména pokud jde o propojení TV s dalšími přístroji jako videomagnetofon či DVD apod.. Nemá-li náš televizor dostatek AV vstupů je třeba aby byl sat. přijímač vybaven alespoň dvěma konektory scart, obdobně v případě kdy budeme chtít ze sat.přijímače nahrávat na videomagnetofon.
  Z tohoto pohledu je třeba vědět že levné satelitní komplety obsahují levnější a tedy jednodušší sat.přijímače které často našim skutečným technickým požadavkům neodpovídají (mají pouze 1 scart apod.).
 • Nemáme-li přehled o různých modelech satelitních přijímačů, t.j. nakupujeme bez bližších znalostí a nároků na konkrétní model přijímače který bude satelitní komplet obsahovat, můžeme se dočkat nemilého překvapení. Na trhu existuje bohužel řada přijímačů vyznačujících se problematickým software, např. nezobrazují řádně všechny české znaky nebo mají potíže se "čtením" dekódovací karty, samy se občas vypnou, mají nepohodlné složité ovládání apod.. Přitom v podobné cenové kategorii existují naprosto spolehlivé a bezproblémové přijímače. Bez těchto znalostí je nákup kompletu vždy jistým rizikem.
 • Počítejme s tím že cena za kterou jsme satelitní komplet koupili není konečná. Satelitní komplet neobsahuje držák paraboly a často ani zdánlivé maličkosti jako je propojovací Scart nebo HDMI kabel apod.. Tyto komponenty musíme dokoupit zvlášť nebo nám je dodá montážní firma.
 • Dalším dodatečným výdajem je cena za odbornou montáž. Znamená to sice další finanční výdaj ale se zprovozněním satelitního kompletu svépomocí raději moc nepočítejme, snaha ušetřit se nám zde může snadno prodražit. Optimální nastavení paraboly bez měřící techniky je u digitálního příjmu prakticky nemožné a pokusy o zprovoznění bez potřebných znalostí navíc často vedou pouze ke zbytečnému poškození některého z komponentů.
 • K zakoupenému satelitnímu kompletu je tedy nutno připočítat ještě cca 1200 až 2000Kč za další materiál a práci odborné firmy včetně cestovného.
 • Při poruše zařízení se kterou si nevíme rady voláme odbornou firmu která zjistí závadu. Návštěvu technika ovšem musíme zaplatit, technik pouze zjistí příčinu závady a my samy si pak musíme odnést vadný díl k reklamaci do prodejny ve které jsme sat. komplet zakoupili.
  Firma která nám provedla jeho montáž zodpovídá pouze za svou práci a nemůže nést náklady spojené s vadou výrobku který nedodala. Nepočítejme proto s tím že když nám odborná firma zapojí satelitní komplet který jsme si sami koupili někde v prodejně, že v případě poruchy nám přijede zjistit závadu zdarma. To je omyl, firma svou práci odvedla dobře a není její vinou že nám vznikla závada na zařízení které jsme si dodali sami, jeho reklamaci musíme uplatnit u prodejce kde jsme jej zakoupili.

Objednali jsme si u odborné firmy kompletní dodávku celého zařízení včetně montáže:

 • V tomto případě nám odborná firma dodá celé zařízení a provede jeho montáž. Dostaneme kvalitní zařízení a navíc přímo "na míru", tedy takové které bude přesně odpovídat našim požadavkům jako je možnost propojení s dalšími přístroji a podobně. Záruka na zařízení je vždy 24 měsíců a to včetně práce. Je v zájmu každé firmy aby zařízení které dodala pracovalo spolehlivě a zákazník byl spokojen, máme proto záruku že nám bude dodáno kvalitní zařízení sestavené z komponentů které se v praxi osvědčily svou dlouhodobou spolehlivostí.
 • Při poruše zařízení nemáme žádné dodatečné výdaje a starosti. Stačí jeden telefonát a odborná firma přijede a zcela bezplatně poruchu odstraní protože záruka se vztahuje na dodané zařízení včetně práce.

Rekapitulace výhod (+) a nevýhod (-) jednotlivých variant:

Nákup satelitního kompletu:
+ nížší pořizovací cena *
- nemáme-li přehled o nabízených přijímačích, nakupujeme v podstatě "zajíce v pytli" a riskujeme zklamání z přijímače který bude komplet obsahovat
- pořizovací cena není konečná a další výdaje nás mohou někdy překvapit
- k ceně kompletu musíme připočítat cenu za další potřebný materiál
- k ceně kompletu musíme připočítat cenu za odbornou montáž
- porucha zařízení znamená další výdaje a reklamace je zdlouhavá
- často nízká kvalita některých komponentů a tedy větší poruchovost

Kompletní dodávka zařízení odbornou firmou včetně montáže:
+ nemusíme do prodejny, firma nám dodá celé zařízení až domu a uvede jej do provozu
+ bude nám dodáno zařízení "na míru", tedy přesně takové které bude splňovat naše požadavky ať už jde o možnost propojení s dalšími přístroji a podobně.
+ žádné další nepředpokládané výdaje, víme přesně konečnou cenu kterou zaplatíme.
+ jednoduchá a rychlá reklamace, firma nám odstraní závadu zdarma u nás doma.
+ kvalita dodaného zařízení a předpoklad dlouhodobě spolehlivého provozu.
+ odborná firma má přehled o přijímačích dostupných na trhu z hlediska jejich spolehlivosti apod.. Je proto schopna i v nižší cenové kategorii dodat spolehlivé zařízení splňující naše požadavky.
- vyšší pořizovací cena *

* Srovnání z hlediska cen je problematické. Při kompletní dodávce u odborné firmy je v ceně zahrnuta i montáž a také záruka která je prováděna přímo u zákazníka - jedná se tedy o cenu konečnou bez dalších dodatečných výdajů po celou záruční lhůtu. Kompletní dodávka tak ve výsledku vychází často levněji než nákup problematického sat. kompletu za "výhodnou akční" cenu.


Pokud se rozhodneme pro koupi satelitního kompletu měli bychom jeho instalaci ponechat plně na odborné firmě. V praxi se technici velmi často setkávají s tím že zákazník si sám sestavil komplet a odbornou firmu zavolal teprve po neúspěšné snaze uvést jej do provozu. V těchto případech bývá například velmi často špatně sestavená parabola nebo upevnění LNB konvertorů, neodborně zapojené konektory, chybně přepsané frekvence v menu přijímače a pod. Nespoléhejme ani na to že si komplet uvedeme do provozu pomocí návodů na internetu jelikož bez potřebné praxe a měřící techniky je pravděpodobnost neúspěchu téměř 100%. Existují jisté zásady které je nutno dodržet a přivolaný technik má pak v těchto případech mnohem více práce než když ponecháme na něm aby si komplet sestavil sám. Navíc dosti často se pak zjistí vadný některý díl k jehož poškození mohlo dojít právě neodbornou manipulací.

Datum poslední aktualizace článku: 16.11.2010


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 05. 01. 2008 | 15945 přečtení |