Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 21. 01. 2022

Změna kódování u sat.příjmu CZ a SK programů z pohledu zákazníka

Všemi poskytovateli služeb (Skylink, CS link, UPC) je v současné době pro kódování českých a slovenských programů využíván systém podmíněného přístupu CryptoWorks. Vlastník systému společnost IRDETO oznámila, že podpora systému CryptoWorks bude ukončena k 31.12.2012. Fungovat by měl i po tomto datu, pouze nebude již nadále vyvíjen což znamená že odpojen by měl být pouze v případě pirátského prolomení.

Proto společnost Skylink ve spolupráci se společností Irdeto jako první otestovala a uvedla do provozu nový systém podmíneného přístupu IRDETO Pl-sys a v současné době již používá oba systémy současně, jak původní CryptoWorks tak i nový systém Irdeto. Společnost CS link připravuje totéž.

Skylink v polovině roku 2010 doprodal karty CryptoWorks a v současné době jsou na trhu již pouze nové ICE karty podporující systémy Irdeto i CryptoWorks. Tyto karty fungují tedy bez problému v dekodérech obou systémů. ICE karty jsou přechodovou verzí a v prodeji jsou již také karty Skylink podporující pouze systém Irdeto. Ty jsou dodávány s přijímači "Skylink Ready", t.j. s přijímači testovanými a schválenými Skylinkem. Přehled přijímačů zde

Sortiment přijímačů vybavených novým systémem Irdeto se postupně rozšiřuje, současně je ale na trhu stále velké množství přijímačů s původním dekodérem CryptoWorks.

Jak se tedy rozhodnout při koupi nového satelitního přijímače?

  • Ať si chcete pořídit levný SD přijímač a nebo HD přijímač, v obou případech je velmi vhodné myslet na budoucnost. V současné době (únor 2011) bych již proto nedoporučoval nákup přijímače který disponuje pouze čtečkou karet Cryptoworks a nemá ani jeden CI slot pro dodatečné vložení dekódovacího modulu. Karta ICE v něm bude sice fungovat bez problému, ale nikdo neví co bude po 31.12.2012 až skončí podpora tohoto systému ze strany Irdeta. V případě vypnutí systému Cryptoworks v budoucnu bude takový přijímač v podstatě na vyhození.
  • Není přitom ale nutné soustředit se pouze na přijímače Skylink READY. Nebude-li vyhovovat vašim potřebám a představám žádný z těchto přijímačů vybavených dekodérem systému PL-sys, pak je bez problému možný nákup kterého-koliv jiného přijímače vybaveného čtečkou karet Cryptoworks a jedním CI slotem pro vložení samostatného dekódovacího modulu. V případě vypnutí Cryptoworks pak dokoupíte pouze dekódovací modul Irdeto který zasunete do CI slotu a přijímač i s kartou ICE bude bez problému sloužit dál k vaší spokojenosti. Na trhu je dostatečné množství přijímačů, disponujících kromě čtečky karet též minimálně jedním CI slotem.

Datum poslední aktualizace článku: 15.2.2011


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 05. 09. 2010 | 12427 přečtení |