Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 20. 01. 2022

Technické změny a novinky v satelitním vysílání - jaký satelitní přijímač koupit?

Chcete si pořídit satelitní příjem? Plánujete nákup satelitního kompletu? Nebo si chcete pořídit pouze nový satelitní přijímač?
Dnes se zaměříme především na vhodný výběr satelitního přijímače z hlediska technických změn a novinek ve vysílání našich dvou největších operátorů CS Link a Skylink.

Změna kódování byla podrobněji popsána v tomto článku. Při nákupu satelitního přijímače je tedy vhodné na tuto zásadní změnu myslet. Postupný přechod z kódovacího systému CryptoWorks na nový systém Irdeto PLsys se týká obou operátorů, tedy platforem Skylink i CS link. Podpora současného systému kódování CryptoWorks končí ze strany Irdeta k 31.12.2012 a dle dosavadních vyjádření Skylinku je více než zřejmé, že nejpozději v průběhu roku 2012 dojde k výměně starých karet a od roku 2013 již nelze s tímto systémem počítat. Pokud systém CryptoWorks zůstane i po 31.12.2012 v provozu, bude na starých kartách Skylink pracujících v systému Cryptoworks fungovat pouze základní nabídka GRATIS ale placené programy (například balíček MULTI) již nebude možné aktivovat. Placené programy budou po tomto datu přístupné pouze na nových kartách ICE a IR, které pracují v novém systému Irdeto PLsys.
CS link je na informace poněkud méně sdílný. V letošním roce zahájí vysílání též v novém systému Irdeto PLsys ale prohlašuje, že svým zákazníkům bude systém CryptoWorks zajišťovat ještě následujících 5 let. Osobně bych se na to ale moc nespoléhal.
Z toho důvodu je již v současné době nutné vyvarovat se nákupu přijímače, který je vybaven pouze čtečkou karet CryptoWorks a nemá k dispozici ani jeden CI slot pro dodatečné vložení dekódovacího modulu.

Postupný přechod ve vysílání programů ze standardu MPEG-2 na MPEG-4. Zjednodušeně řečeno jedná se o komprimační datové formáty které mimo jiné slouží ke snížení datového toku videozáznamů. Jednou z podstatných výhod MPEG-4 je to, že oproti MPEG-2 potřebuje při zachování srovnatelné kvality obrazu téměř poloviční datový tok. V praxi to znamená že při stávající satelitní kapacitě operátor získá další prostor pro rozšíření nabídky o nové programy a to bez větších investic. Vysílání programů v MPEG-4 tedy představuje zlevnění provozu na vysílací straně při současné možnosti rozšíření programové nabídky.

Kompresní formát MPEG-4 byl dosud využíván pouze pro vysílání HD programů jelikož ty jsou na datové toky mnohem náročnější než programy ve standardním SD rozlišení. Proto byl rozšířený názor že pokud nemám televizor pracující v HDTV a nemám ani potřebu tyto programy přijímat, spokojím se při nákupu s SD přijímačem jelikož pro příjem SD programů je naprosto dostačující. Bohužel tento argument již v současné době přestává platit protože operátoři do budoucna počítají s vysíláním v MPEG-4 také u SD programů.

Příkladem mohou být již nyní programy Kino CS, Doku CS, Muzika CS a některé další z nabídky Skylink, které jsou vysílány již v kompresním formátu MPEG-4. Tedy i když se jedná o SD programy, tak na SD přijímačích je nenaladíte protože tyto přijímače systém MPEG-4 neumí. Naladit si je tedy mohou pouze majitelé HD přijímače.
Skylink u dalšího rozšířiřování programové nabídky počítá s tím, že všechny nové programy i ve standardním SD rozlišení budou již vysílány pouze v kompresním formátu MPEG-4. Pro uživatele to tedy znamená že pokud používá SD přijímač, tak na další nové placené programy a všechny budoucí novinky se těšit nemůže. Řešením je pouze výměna stávajícího přijímače za HD přijímač. Podrobnější vyjádření Skylinku si můžete přečíst v tomto článku na parabole.cz. Mimo jiné je zde také uvedeno, že veškeré novinky již budou přístupné pouze na nových ICE a IR kartách. To znamená že i když máte HD přijímač ale používáte starou CryptoWorks kartu, pro zpřístupnění novinek bude třeba ji vyměnit za novou ICE kartu.


Před nákupem satelitního přijímače je třeba vědět následující:

  • Skylink již od loňského roku vysílá v obou systémech kódování. K dispozici jsou ICE karty pracující v obou systémech a nebo IR karty pracující pouze v systému Irdeto.
    CS link tento krok provede v letošním roce a nadále bude též vysílat v obou systémech kódování. ICE karty pracující v obou systémech ale neplánuje, počítáno je s tím že ve třetím čtvrtletí budou stávající CryptoWorks karty postupně doprodány a na trh CS link uvede nové karty pracující již pouze v systému Irdeto.
  • Počítejme do budoucna s tím, že i ve standardním SD rozlišení budou nové programy stále častěji vysílány již pouze v kompresním formátu MPEG-4.

Jaký satelitní přijímač tedy koupit?

  • Zcela určitě HD přijímač protože ten umožňuje i příjem programů v MPEG-4. Nákup SD přijímače bych už nedoporučoval protože nám do budoucna není schopen zajistit příjem všech nabízených programů. V současné době již není cenový rozdíl nijak výrazný.
  • Přijímač by měl být připraven pro možnost příjmu v novém systému kódování Irdeto PLsys. Je-li vybaven čtečkou karet Cryptoworks, je nutné aby byl současně vybaven také jedním CI slotem umožňujícím dodatečné vložení dekódovacího modulu. Přijímač který má pouze čtečku CryptoWorks a neumožňuje dodatečnou úpravu na jiný systém kódování je pro nákup v současné době naprosto nevhodný.
    Kupujeme-li nový satelitní přijímač s kartou Skylink, pak můžeme rovnou pořídit přijímač se čtečkou karet Irdeto. V současné době je na trhu již dostatek těchto přijímačů.

| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 07. 04. 2011 | 12399 přečtení |