Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 20. 01. 2022

České a slovenské programy ze satelitu

Chceme-li si pořídit příjem českých a slovenských TV programů ze satelitu, máme v současné době na výběr z pěti platforem:
Skylink     CS Link     T-Mobile TV     freeSAT (UPC)     Telly

Cílem článku je představit alespoň stručně všechny možnosti satelitního příjmu CZ a SK programů a pomoci tak v rozhodování, kterou službu zvolit. Pokud si pořizujeme satelitní příjem nebo o něm uvažujeme, je vždy dobré předem se důkladně seznámit se všemi možnostmi, porovnat si programovou nabídku a ceny jednotlivých platforem včetně všech podmínek a teprve na základě těchto znalostí se rozhodnout která služba nám nejvíce vyhovuje.


Skylink a CS Link zavádí od 1.9.2012 servisní poplatek ve výši 29Kč měsíčně - podrobné info zde. V současné době již tímto bohužel neexistuje satelitní platforma, u které by byla základní programová nabídka českých a slovenských programů ze satelitu zcela zdarma.


Skylink:

V současné době nabízí celkem 58 placených programů, z toho 17 programů v HD rozlišení. Programy jsou v různých programových balíčcích.
Například balíček MULTI obsahuje celkem 28 programů za 290,-Kč/měsíc a jsou v něm obsaženy atraktivní filmové kanály, dokumentární, sportovní, dětské a hudební. Balíček KOMBI za 360,-Kč obsahuje celkem 40 programů - jedná se o balíček Multi obohacený ještě o 10 atraktivních programů v HD rozlišení a 2 SD programy v obrazovém formátu MPEG-4. K dispozici jsou i další balíčky programů.
Pokud si některý z balíčků předplatím na 12 měsíců, pak mám jeden měsíc zdarma. Balíček MULTI v takovém případě vyjde na 266Kč/měsíc a balíček KOMBI na 330,-Kč/měsíc.

Jednoznačnou předností platformy Skylink je v současné době bezkonkurenčně nejširší nabídka programů v HD rozlišení. K dnešnímu dni je k dispozici celkem 17 placených HD programů a 5 neplacených HD programů které jsou již v základní nabídce (ČT HD, ČT4 HD, Nova HD, Prima Family HD a Markíza HD).
Další předností je bohatá nabídka skutečně atraktivních dokumentárních programů, přičemž například Viasaty nejsou ani přerušovány reklamou. Kdo má rád dokumenty pak je pro něj Skylink bezesporu dobrou volbou. Celková programová nabídka je natolik rozmanitá a obsáhlá, že si vybere skutečně každý dle svého.

Aktuální přehled programové nabídky Skylink
Aktuální ceny placených programů Skylink


CS Link:

CS Link je zřejmě platforma bez budoucnosti a v podstatě nemá žádný smysl si jej již v současné době pořizovat. Rozhodujete-li se zda pořídit satelitní komplet s kartou Skylink nebo CS Link, pak jednoznačnou volbou je již dnes pouze Skylink. Základní programová nabídka je u obou platforem shodná a nabídka placených programů je u CS Linku do budoucna omezována.

Vlastníkem platforem Skylink a CS Link se k 31.3.2012 stala lucemburská společnost M77 Group S.A. a dle dosavadních kroků je více než zřejmé, že provozovat současně obě platformy do budoucna z ekonomických důvodů nechce. Zákazníkům CS Linku jsou nabízeny karty Skylink Výměna, placená nabídka je již omezována a dosavadním zákazníkům CS Linku je nabízen přednostně například balíček Multi který získají přechodem ke Skylinku. V blízké budoucnosti až bude vypnut systém Cryptoworks i pro základní nabídku bude nutné provést výměnu karet u naprosto všech zákazníků a přirozeným způsobem se tak postupně všichni stanou zákazníky Skylinku, jelikož karty Výměna jsou pouze Skylink.

Aktuální přehled programové nabídky CS LinkOstatní tři platformy (T-MOBILE, freeSAT a DIGI TV) jsou placenými službami u kterých již podepisujeme smlouvu a vyžadují pravidelnou měsíční platbu. Vhodné jsou například pro zákazníky kteří se z jakého-koliv důvodu chtějí vyhnout počáteční investici za nákup satelitního kompletu a využijí některou z nabídek při které dostanou celé zařízení včetně instalace zdarma nebo za symbolickou zvýhodněnou cenu. Není tedy nutná počáteční investice, což je ale vykoupeno zpravidla podpisem smlouvy na jeden či dva roky a pravidelnými měsíčními platbami. V těchto platbách je pak zahrnuta v podstatě i cena za pronájem zařízení které zůstává zpravidla majetkem poskytovatele služeb.


T-MOBILE TV

Mobilní operátor T-Mobile v podstatě nabízí ve spolupráci se Skylinkem jeho programovou nabídku. Při podpisu smlouvy na 24 měsíců můžete například získat satelitní přijímač již za 1,-Kč při měsíční platbě 449,-Kč nebo pro stávající zákazníky 349,-Kč. Programová nabídka je shodná s nabídkou balíčku MULTI u Skylinku. Pokud se spokojíte se základní nabídkou, pak můžete při prodloužení smlouvy na mobilní služby získat satelitní komplet již za 3,-Kč a se zvýhodněnou cenou instalace, vše bez měsíčního paušálu.

Programová nabídka a ceny T-MOBILE TV


freeSAT

freeSAT je novou službou operátora UPC DTH. Ačkoliv název napovídá že by se mělo jednat o bezplatnou satelitní TV, není tomu tak. Za freeSAT kartu se základní "bezplatnou" nabídkou cca 21 programů zaplatíte jednorázový aktivační poplatek 500,-Kč a roční administrační poplatek 500,-Kč. Pořízení karty vás tedy bude stát 1000,-Kč a následně pak každý rok zaplatíte 500,-Kč.
Lze také objednat freeSAT light, dostanete zdarma satelitní přijímač a za základní nabídku platíte 149,-Kč měsíčně. Pro mne z nepochopitelných důvodů ale základní nabídka neobsahuje program Nova Cinema, ta je obsažena až ve vyšších nabídkách jakou je například freeSAT medium karta. Zde je již k dispozici cca 62 programů za 199,-Kč měsíčně, pokud vám stačí pouze karta protože satelitní přijímač s Irdeto dekodérem máte svůj. Požadujete-li tento balíček i se satelitním přijímačem, cena je pak 299,-Kč měsíčně.

Zmínil jsem pouze namátkou několik možností, nabídka této služby je však poměrně bohatá. Obsahuje mnoho atraktivních programů a pro někoho může být i finančně zajímavá. Jaké ceny budou v budoucnu je těžko předvídatelné, u všech cen je pod "hvězdičkou" napsáno že Cena je platná pouze po dobu, dokud Poskytovatel neoznámí Uživateli ukončení poskytování služby podle této kampaně. Je určitě vhodné si před rozhodnutím a objednáním služby celý web freeSAT důkladně prostudovat a seznámit se také s Obchodními podmínkami. Já je moc do podrobna nestudoval.

Programová nabídka a ceny freeSAT


DIGI TV

Výhodou je nízká cena. Celé zařízení včetně instalace můžete obdržet zdarma, k dispozici máte 52 programů a to vše za 260,-Kč měsíčně.
Platforma DIGI TV se ale vyznačuje horší kvalitou obrazu který nelze s ostatními platformami vůbec srovnávat. Nutno zmínit také slabý a nekvalitní signál, občasné výpadky, poruchovost jejich přijímačů, mizerná kvalita používaných parabol, komplikované a dlouhé vyřízení případné reklamace. DIGI TV jsem zde zmínil pouze pro úplnost. Tato platforma je vhodná skutečně pouze pro méně náročné zákazníky a osobně bych ji nemohl s klidným svědomím nikomu doporučit.

Programová nabídka a ceny DIGI TV


Datum poslední aktualizace článku: 24.8.2012


| Autor: Petr Kácha | Vydáno dne 28. 09. 2011 | 19189 přečtení |