Servisy elektroniky v ČR a SR

Dnes je 20. 01. 2022

Kvalita techniky včera a dnes II.

Před časem jsem napsal článek na toto téma pro server parabola.cz, později byl zveřejněn také zde na tomto webu. Setkal se s poměrne velkym ohlasem, jak ze strany dovozcu tak i eshopů. Ozvali se i běžní malí prodejci a montážníci. Reakce byly v podstatě jen dvě – negativní reakce a pohrůžky soudem od některých dovozců, souhlasné reakce od montážních firem ale i některých prodejců a servisů. купить парфюмерию оптом Украина

Proč takové, hlavně negativní reakce?

Jedonoduše proto, že za pravdu se každý zlobí. Myslím, že každý z montážníků řešil stovky reklamací přijímačů Topfield TF6000CR. Provedl jsem si malou statistiku oprav přijímačů TF6000CR, prodaných a instalovaných mojí firmou :

Počet prodaných přijímačů TF6000CR Z toho reklamovaných v záruce Z toho reklamovaných do 2 měsíců po záruce Dosud nereklamovaných
278 254 20 4
TF7700HSCI      
6 7 /* 1 0
TF7710PVR      
2 1 1 0

/ * 2ks reklamovány 2x, poté provedena vlastní oprava

Pro představu přijímače Koscom SDF/C 3510/3550/5050/5400
Počet prodaných přijímačů Sdx3510 Z toho reklamovaných v záruce Z toho reklamovaných do 2 měsíců po záruce Dosud nereklamovaných
68 2 / * 0 66
Sdx5050      
220 3 1 216
SVPR5400      
21 0 0 0

/* - 1x předprodejní, přístroj ani nebyl u zákazníka.

Podobně bych mohl uvést např. počty prodaných a reklamovaných přijímačů Humax, ale jak CrOne, CrCI, ale i HDCI5000 nebo nyní IRHD5100 jsem zatím nereklamoval v záruce nebo do 6měsíců po záruce ani jeden.

Obdobně jsou na tom další přijímače např. korejského Fortisu – Icecrypt, Optibox cxPVR Extra a další. Reklamace by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Procentuálně se jedná o ani ne 1procento z prodaných kusů.

O dost hůř dopadly přijímače Technisat, tam se reklamovaly na záruku cca 2 z deseti, což je také docela dost. Jednalo se však o modely DigiSIM, DigitS2 a MF4CC. HD8SX a jiné Technisaty, jakož i staré CCI byly a jsou celkem v pohodě a šlapou bezproblémů.

Z přehledu tak jasně vyplývá, že kvalitněji vyrobit lze, záleží jen na dovozci a zadavateli výroby danému OEM výrobci někde v asii.

V předchozím článku padla zmínka o dvou přijímačích – Topfield a Ariva. Za kritiku Topfieldu jsem si to tzv.pěkně slíznul, o Arivě bylo psáno jen to, že ji neprodávám a prodávat a montovat nebudu. Nekritizoval jsem tam ani kvanta vadných tunerů v první dodávce, ani ošizené provedení (např. čtečka karet připojené přímo na vývody CPU bez oddělovače, takže pro poškození portu CPU stačí opravdu málo – statika, vytáhnout kartu za provozum,,,) a oprava bude nemožná (nerentabilní), ani mizernou kvalitu součástek celkově.

K Arivám asi toliko – je to levný „ojeb“ kde výsledné ceně je podřízeno vše. Pokud tenhle strojek kupuji s tím, že ho po první závadě vyhodím, proč ne. Ale vážně – opravdu každý z Vás, zákazníků nakupuje spotřebku jen na jedno použití ?

Zkušenosti se servisy:

Jak jsem nastínil v prvním článku, začíná být záruční reklamace docela tragická. Musím to trochu upřesnit – je tragická hlavně u tzv.velkoobchodů, které provozují i eshop a maloobchodní prodej koncovým uživatelům. Nevím, co je příčinou a popravdě po tom moc nepátrám. Fakt je ten, že sehnat rozumný velkoobchod se mě v ČR moc nepodařilo. Začal jsem v jednom a tvrdě narazil. Jediná reklamace byla vyřízena rozumě – výměnou za jiný kus. Poté, co se začaly kazit Homecasty 3000CR jsem začal brát Technisaty. Tenkrát nejvíc SD modely – DigiSIM, DigitS2 a MF4CC. Říkal jsem si – autorizovaný prodejce je oddemě 40km, je současně autorizovaný servis, takže opravy budou rychlé a bezproblémové. Ach, jak jsem se mýlil. Čekací lhůty na záruční opravy byly i 40denní !! Kdyby se alespoň přijímače vracely opravené, ale často ani to ne. Řekl bych, že SD Technisaty byla asi tak nejhorší volba, co jsem učinil a záruční poruchovost na značkový kus také nadprůměrná.

Stejně špatnou zkušenost jsem měl z reklamace DI-BOXu T22. 30 dnů a po 4 dnech ta samá závada. Nevím, jestli mimo záruku by to opravili lépe, ale zárušní oprava opět bez úspěchu.

Oproti tomu Koscom (čili výrobce Fortis) a nakupovaný přes německo se vracel opravený poměrně rychle. Typicky do 10 dnů. Ale na ten počet závad je to bezpředmětné.

Kolegové z odborného neveřejného fóra prominou, ale budu zde doslovně citovat jejich zkušenost :
Vynechám přezdívky z fora a část názvů dodavatelů, ale kdo zná, pochopí.

IMP...AT - v pondělí 24. 10. 2011 jsem kolem 12:00 hod poštou odeslal na reklamaci 1 přijímač (Arion 1900CW) + 2 monobloky. Reklamace vyřízena okamžitě, ve čtvrtek 27. 10. 2011 dorazil opravený STB a 2 vyměněné monobloky.

A..ech - zaslan vadny Televes 5633, do tydne doma balik s novym. Super.

An.... -Praha - reklamace se vracejí 30tý den zpravidla s tím, že se závada neprojevila nebo u 7710 si prodloužili o půl roku bezplatný servis, což v jejich podání znamená, že to zákazník prý špatně používá, neboť on zdechne po dvou letech a dvou měsících přičemž chtějí 800,- Kč za zdroj + 2.500,- Kč za desku, kterou ten zdroj odpráskne! Zákazník má tedy v prodloužené záruce vysolit 3.300,- Kč, ale servis, rozuměj práci má zdarma Posledním hitem je, že tam něco pošlu na reklamaci po 25 dnech, kdy si tam zavolám jak to tedy vypadá, mi ten kokot řekne, že nevěděli čí to je a tudíš s tím nic nedělali a 30 den se mi to vrátí s tím, že se závada neprojevila! Přitom tam mají vždy vložený dílenský list s popisem závady a kontakty jak na zákazníka, tak i na mě! To už si fakt dělá pr...!


Zkušenosti jiného montážníka :
Im..sat - to samé co píše ….., měl jsem tam zatím jen jednu reklamaci (vadný monoblok - uladěné frekv.), do týdne jsem měl zpátky nový kus.

O..o - tam se to vždycky táhlo, dvakrát jsem tam měl DigiPal na odešlou pojistku ve zdroji, vrátilo se to vždy po 14-20 dnech nejdříve. Pak dva odešlé monobloky Inverto, asi za tři týdny mi dorazily nové.

- Moje poznámka – u mě termínky 28-40dní

Ant...x - tam jsem přímo nikdy nic nebral, ale od dvou zákazníků s Topfieldy 7700HSCI mám naprosto stejné historky. Odešel dálkový ovladač, ač ho používali málo a asi jen půl roku, vypadal jak nový a nikdo do něj nic nenalil atd. Nový ovladač za 500 Kč kupovat nechtěl, a tak to reklamoval. Poslali mu to zpět, že je to prý opotřebováním a že na dálkové ovladače platí omezená záruka. Odešlý ovladač po necelém roce řešil i můj děda, který si taky pořídil Topfield 7700HSCI, ale ten rovnou koupil nový ovladač.

A.C elekt..... - Kathrein - jednou vadný UFS 903 (po minutě lehl příjem, zřejmě vadný tuner), okamžitá výměna za jiný kus, když jsem tam s tím přijel. Komunikace také super, už jsem tam stálý zákazník a tak nemají s ničím problém


Být tohle fórum dříve, asi bych zkusil Impesat, odezvy jsou dobré, ale nejhorší je, že když začínáte od začátku a nebo po letech znovu, trvá docela dlouho, než se dostanete na slušné ceny, podporu a další výhody. Osobně jsem neměl odvahu zkoušet dalšího dodavatele v ČR.

Úspěšnost oprav satelitní techniky:

Jako běžné koncové uživatele Vás bude určitě zajímat, jestli je daný přijímač opravitelný, jestli se oprava vyplatí a jestli je rentabilní. Já tvrdím, že oprava je téměř vždy rentabilní, pokud cena nepřesahuje 50% ceny při koupi. Zdá se to možná vysoké procento, ale uvědomte si toliko – kvalita techniky se nelepší, spíš stabilně zhoršuje. Pokud přístroj fungoval a neměli jste s ním problémy a byly s ním spokojeni, oprava se určitě vyplatí. Stejně tak si troufám tvrdit, že pokud se obrátíte na někoho ze seznamu servisů zde na těchto stránkách, určitě je vysoká šance na přijatelnou cenu a rychlost opravy a její úspěšnost.

Topfield – všechny modely (6000/5010/7700/7710,...) - úspěšnost je téměř 100procent, ceny od 350 do 2500Kč dle modelu a závady. Přístroje až na jednu část jsou HW povedené a na základních deskách bývají až sekundární závady, i tak lehce opravitelné. Rozhodně není po závadě zdroje v 7710 nutné měnit celou desku, dá se opravit a oprava je určitě rentabilní.

Technisat (modely výše) – v naší databázi jsou již podchyceny všechny běžné závady (nejde zvuk, na displeji otočené devítky a nestartuje, kostečkuje obraz ale není to signálem,....) Opravy jsou rentabilní, další vážné závady se nevyskytují

Koscom – starší modely 3510 byly neuvěřitelné držáky, první opravy dělám na strojkách starých 6-7let ! Jak na tom budou novější 5050/5400 nevím, ale vypadá to, že to bude opět docela bezproblémová věc.

Openbox řady 800 – starší modely jsou vlastně ukrajinci ukradený Koscom 3510, často je v nich i deska s tímto označením. Dokud tam nezačaly mastit svoje zdroje nebyl problém. Opravitelnost je celkem pohodová, máme dokumentaci i náhradní díly.

Opticum – docela zajímavé přijímače, mezi lidmi rozšířené hlavně kvůli pirátskému příjmu DIGITV. HW nic moc, použití těch nejlevnějších součástek je znát na každém kroku. Problémy se zápisy na české karty. Opravy možné, cenově přijatelné. Úspěšnost oprav obrovská – co nebylo opraveno tak jen pro cenu, kterou zákazník neakceptoval.

Ferguson – platí to samé co u Optica, jen dodám že většina požadavků na refresh je dle mých statistik právě od majitelů těchto přijímačů. Starší přijímače docela držáky, opravuji přijímače cca 3-4roky staré, čím novější tím horší. Dokonce tu máme ještě několik nesehnatelných AK4702, který rád odcházel po závadě zdroje.

Fergusony HF8800/8900 – poslední dobou jsem jich měl několik na dílně, všechny se stejnou závadou – neustále se restartují. Kromě jednoho, kde byl problém s BGA čipem se vše podařilo opravit a Hdčkový přijímač mohl dále fungovat.

Ariva a klony – opravy vzhledem k ceně nerentabilní. Vadné tunery se občas podařilo opravit, vadná čtečka = většinou vadný CPU a oprava nerentabilní.

Homecast – SD čka se vracely po 3-5 letech, bohužel po předchozí závadě odcházel AV switch a někdy modulátor. Avswitch ještě můžeme vyměnit, je k dispozici, ale cena opravy je k 900Kč, což u SD přijímače každý zvažuje. Fakt je, že další 3-4 roky může fungovat.

Homecast v HD je často podobný HfxxxxHD fergusonum. Deska je identická, liší se značkou některých použitých součástek. Jsou lepší a zatím jsem měl na servise jediný kus s docela jednoduchou závadou.

Humax, Kaon (hlavně starší modely) – oprava rentabilní téměř vždy. Cenově přijatelné

Vantage SD i HD – kvalitní stroje (až na ovladače u HD modelů), žádná typická vada a oprava rentabilní vždy.

Opravovat nebo vyhodit?

Samozřejmě si to musí každý zákazník rozhodnout sám. U levných strojů musí počítat s častou obměnou, životnost je velmi nízká. Jak jsem psal výše – pokud byl přijímač před závadou bezproblémový a stačil vám, volil bych opravu. V opačném případě koupi nového.

Nedávné opravy – skladba různorodá – TF6000CR nechybí, Homecast, starý Humax, Opentel, Vabtage 221:

Co koupit?

Vzhledem k velkým změnám v kodování, přechod na Irdeto PISYS, výhledově možnost párování karet bych určitě pro běžné diváky volil zcela jednoznačně certifikovaný přijímač s logem Skylink ready (potažmo Cslink, stejné kódování). Zkoušel jsem několik přijímačů a jako vlajkovou loď vidím co se týká HW kvality Humax IRHD5100. Velmi kvalitní jsou dále Gosat a OptiboxZebra. Humax má několik menších problémů, které řeší nový firmware, který bude v dohledné době dostupný. Na druhé straně je to snad jediný přijímač, který s prvním firmwarem jede bez zásadních problémů.

Hardwarově v podsatě identický je GoSAT a Opribox Zebra. Na Optibox je recenze na parabola.cz, nemá smysl to zde opakovat. Pokud by byl požadavek na provoz dvou karet (čtečka a modul), volil bych Zebru, Humax má problém, který bude řešit až nový FW
Z levnějších modelů pak stojí za úvahu např. Alma T1000IR, výrobce je Winix, což by mohla být záruka kvality. Přijímač má externí zdroj, tomu jedinému moc životnost nedávám. S těmi spínanými zásuvkovými adaptéry nemám dobré zkušenosti Dále je slušný stroj ZirconStarline, ten má navíc i VFD displej.

Rozhodně bych pro běžné zákazníky dnes nedoporučil přijímače s UNIčtečkou. Nepřinese to nic, jen problémy. Výše jsem jmenoval 5 docela kvalitních přijímačů, které kvalitativně převálcují Arivy a máte do budoucna klid. Cenový rozdíl je minimální, jistota nesrovnatelná.

Opravdu zvažte koupi přijímače. Zda počítáte s tím, že po 2 letech ho vyhodíte, zvažte, jestli nekoupit něco s certifikátem – provideři se staví dost záporně vůči uničtečkám a na trhu je již dostatek kvalitních přijímačů s Irdeto PISYS. Rozhodně neplatí to, že vše co má „Skylinkready“ je krám. Ani náhodou. Již několikrát jsem se setkal s tím, že ten krám Humax maže programy, nefunguje regulace hlasitosti a já navím co ještě. Fakt je, že hodně věcí má příčinu jen v nesprávném nastavení. Zde osobně nechápu jednu věc – proč se zákazník neobrátí na odborníka, když tomu nerozumí.

Závěrem:

Nechtěl jsem a nechci, aby tento nebo předchozí článek byl reklamou na můj servis nebo prodej, na nějakého dovozce nebo prodejce. Z toho jsem byl nařčen v diskuzi, ačkoliv to není pravda a dával jsem si docela dost pozor na to, abych nejmenoval žádnou konkrétní firmu.

Jen se snažím apelovat na dovozce a prodejce, aby zkusili také použít občas slovo „kvalita“, nejen „akce“ a „sleva“. Protože prodejem s mizivou marží není možné dělat ani adekvátní servis a ve finále to pocítí jen a jen konečný zákazník. Ten ale bohužel často dokáže nadávat jen na prodejce. A je tu ten začarovaný kruh – reklamace – neuznaná reklamace – naštvaný zákazník – naštvaný prodejce.

Neřadím se mezi starší , ale mí učitelé byli právě ti ze „staré školy“. Slovo kvalita jsem dřív slýchal velmi často a kvalitní techniku pamatuji. Uznávám, že není žádoucí aby přístroj vydržel 15let, ale neuznávám to, že nevydrží ani záruku. Snad se to někdy změní k lepšímu. Snad...


| Autor: Radomír Kovář | Vydáno dne 03. 11. 2011 | 14638 přečtení |