Řesení špatného příjmu z pozemního vysílání DVB-T2

Domníváte se, že problém vyřešíte nákupem nové antény? Zde je pár základních informací:

Je nutné upozornit, že žádná anténa, specielně vyvinutá pro příjem DVB-T2, neexistuje! Antény pro příjem jak analogového, tak i digitálního DVB-T a DVB-T2 vysílání jsou stále stejné. Anténa není nikdy určena pro nějaký vysílací standard či kodek apod., ale je určena pouze k příjmu daných frekvencí. Proto různé přívlastky typu DVB-T2 ready, Full HD 1080, 4K UHD HEVC kompatibilní a podobně jsou pouze marketingovým nástrojem.

Obzvláště důležité pak je varovat před nákupem různých malých aktivních antén, které bývají v plastovém krytu s vestavěným zesilovačem. Za hodně peněz v tomto případě pořídíte spíše rušičku, než anténu.

Jediným řešením kvalitního příjmu je vždy klasická, kvalitní venkovní anténa, určená do daných příjmových podmínek. A zde je jádro problému: Anténa se totiž nekupuje dle toho, jakou nám poradí v prodejně nebo jakou má soused ve stejné ulici, ale nejvhodnější typ antény se určí až na základě měření v daném místě! To platilo vždy, avšak u příjmu signálů DVB-T2 je toto pravidlo mnohem aktuálnější, zejména s ohledem na problém rušení v důsledku Echa či LTE a pod., v neposlední řadě také s ohledem na úroveň a kvalitu přijímaných signálů (která může být o pár metrů vedle zcela jiná) apod..  Obzvláště v různě členitém terénu jsou příjmové podmínky i na místech, která nejsou od sebe daleko vzdálena, velmi různé.

Kupovat jinou anténu někde v obchodě proto nepomůže a už vůbec nelze doporučit, řídit se radami prodavače v obchodě. Ten jednak nezná konkrétní příjmové podmínky v místě a jednak vždy samozřejmě doporučí to, co potřebuje prodat.  Z bohaté praxe a zkušenosti odborných firem lze pouze konstatovat, že tyto pokusy o opravu svépomocí s naprostou jistotou z 90% končí nikoliv úspěchem, ale naopak zbytečnou ztrátou času a hlavně peněz, vynaložených na nákup naprosto nevhodného zařízení. 

Jak tedy problém s příjmem DVB-T2 spolehlivě vyřešit?

Odpověď je naprosto jednoznačná. V amatérských podmínkách, t.j. oprava svépomocí bez potřebné měřící techniky, nevede v cca 90% případů k úspěchu . Naopak, je pouze ztrátou času a hlavně financí, zbytečně vynaložených za nevhodnou anténu apod..

Ke správné diagnostice a odstranění problémů s příjmem DVB-T2 jsou skutečně nutné jak odborné znalosti a zkušenosti, tak vybavení profesionální měřící technikou. Bez měření se v tomto případě jedná pouze o věštění z křišťálové koule, které nemůže vést k uspokojivého výsledku.

Toto není konstatování v rámci nějakého marketingu ve prospěch odborných firem, ale jsou to prostá fakta, se kterými se v naši odborné praxi setkáváme velmi často.  Je velmi mnoho případů, kdy se zákazník obrátí na odbornou firmu až po neúspěšné opravě svépomocí, t.j. po té, co zcela zbytečně utratil nemalé prostředky za nákup zcela nevhodné antény, zesilovače a podobně. 

Odborná firma s praxí a potřebnou měřící technikou, problém správně diagnostikuje a vyřeší.  Instaluje a prodá vám zařízení, které je pro vyřešení problému vhodné a nekupujete tak nic zbytečně. Zanedbatelná není ani otázka záruky, protože v tomto případě nemusíte při nějakém problému něco demontovat a odnášet do prodejny či někam posílat k reklamaci. Odborná firma, která vám zařízení prodala a nainstalovala, vyřeší každou oprávněnou záruku samozřejmě na místě.

Závěr:

Vývoj nových technologií a systémů sebou zkrátka kromě určitých „přínosů“ přináší také určité nevýhody, dá-li se to takto jednoduše nazvat.  Porovnat to můžeme například s automobily. Před lety si svůj vůz dokázal manuálně zdatný majitel opravit většinou sám, mnohdy doslova na silnici a pouze se základním nářadím.  U současných nových vozů to již není možné, je potřeba kvalifikovaný servis s potřebnými znalostmi a speciálním vybavením, což samozřejmě něco stojí.

Nebo-li, stejně jako si doma v amatérských podmínkách neprovedeme diagnostiku a případně opravu svého nového, moderního vozu, to samé v současné době platí v případě příjmu pozemního DVB-T2 vysílání.  Doby analogového vysílání (a potažmo i poněkud jednoduššího digitálního DVB-T) jsou pryč,  šíření DVB-T2 signálů je velmi specifické a náročnější na přijímací zařízení, s přibývajícími technologiemi dnes také existuje mnoho různých druhů rušení příjmu a tak podobně. A proto, stejně jako u zmíněných automobilů, tak i v tomto oboru se dnes již bez odborných znalostí a potřebné techniky nelze obejít.